Vollrath PO6-20818 68" Electric Countertop Conveyor Pizza Oven with 18" Wide Belt - 6200W, 208V
Shop all Vollrath Conveyor Oven and Impinger Oven
SKU:
PO6-20818
MPN:
PO6-20818
picture
picture
video thumbnail
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your pizza service with the Vollrath PO6-20818 Electric Countertop Conveyor Pizza Oven. This 68" oven has an 18" wide belt and 6200 watts of power for efficient cooking and consistent results in high-demand environments.
  • Durable construction made in the USA
  • NSF and CSA certified for safety
  • Compact footprint for space-saving use
  • High-capacity 68" countertop design
  • Versatile 18" wide conveyor belt
  • Efficient 6200W electric heating system
Weight240 LBS
Height21 (H)
Width68 (W)
Depth22.88 (D)
Deck QtySingle Deck
MaterialStainless Steel & Aluminum
Oven Width60" - 80"
Power TypeElectric
ManufacturerVollrath
Amps29.8
Phase1-Ph
Voltage208v
Dimensions22.87 68 21
Weight240 LBS
Height21 (H)
Width68 (W)
Depth22.88 (D)
Deck QtySingle Deck
Oven Width60" - 80"
Power TypeElectric
ManufacturerVollrath
Amps29.8
Phase1-Ph
Voltage208v
Dimensions22.87 68 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Conveyor Oven and Impinger Ovens
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vollrath
Vollrath 52432-02 Super Pan V® Flexible Pan Lid, 1/3 size, 7-1/6"
Vollrath 9052420 Super Pan® 2/4 GN Food Pan, 2-1/2"