Vulcan STUB4-XL36 4" Stainless Steel Stub Back for 36" Ranges
Shop all Vulcan Steam Equipment Parts & Accessories
SKU:
STUB4-XL36
MPN:
STUB4-XL36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Vulcan STUB4-XL36 stainless steel stub back fits 36" ranges and provides a 4" riser to protect walls and direct flue exhaust. It weighs 10 pounds, measures 25"–36" wide, and offers durable construction for foodservice.
  • 10 pounds shipping weight
  • 25"–36" side width for varied models
  • CSA compliant for safety and inspection
  • Stainless steel for corrosion resistance
  • 1"–10" adjustable height for installation
  • 4" stub back fits 36" ranges
Weight10 LBS
Width4 (W)
Item TypeRisers
ConstructionStainless Steel
Filter TypeRisers
ShelvesWithout
Width (side - side)25" - 36"
ManufacturerVulcan
Weight10 LBS
Width4 (W)
Item TypeRisers
ConstructionStainless Steel
Filter TypeRisers
ShelvesWithout
Width (side - side)25" - 36"
ManufacturerVulcan
Downloads
  • Downloadwarranty
  • Vulcan
  • Vulcan Steam Equipment Parts & Accessories
  • Vulcan