Vulcan VPP28E-208 28 Gal. Electric Open Frame Manual Tilt PRECIPAN Tilting Braising Pan - 208 Volts
SKU:
VPP28E-208
MPN:
VPP28E-208
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • USB port for programmed recipes
  • Auto-lift arm for easy basket handling
  • Efficient powered drain without tilting
  • High-capacity 28-gallon cooking unit
  • Multi-zone temperature control for precision
  • Versatile temperature range of 80° - 482°F
Weight629 LBS
Height50 (H)
Width52.8 (W)
Depth44.5 (D)
BaseOpen Frame
Temperature Range80° - 482°F
TiltManual
ManufacturerVulcan
Amps63.3
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Weight629 LBS
Height50 (H)
Width52.8 (W)
Depth44.5 (D)
BaseOpen Frame
Temperature Range80° - 482°F
TiltManual
ManufacturerVulcan
Amps63.3
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Steam Cooking Equipment
  • Tilt Skillets / Braising Pan
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Steam Cooking Equipment
  • Tilt Skillets / Braising Pan
Related products
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Advance Tabco GLG-3612 144" W x 36" D Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Advance Tabco TKMS-369 108" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Yanco MA-2 6" W Super White Porcelain Round Mayor Saucer
Metro LBTS21NA Aluminum HD qwikTRAK Track Set
Metro 2136NBL 36" W x 21" D Black Epoxy Coated Wire Super Erecta Designer Shelf
Thunder Group SLBM010 Stainless Steel Bain Marie Pot Cover
Alto-Shaam CE-24750 1 Qt. Combitherm Spray Cleaning Liquid
Winholt BNQT-3-SS 28" D x 60" W x 66" H Stainless Steel Queen Mary Banquet Cart
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"