Vulcan VPP40E-208 40 Gal. Electric Open Frame Manual Tilt PRECIPAN Tilting Braising Pan - 208 Volts
SKU:
VPP40E-208
MPN:
VPP40E-208
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • USB port for easy recipe programming
  • Auto-lift arm simplifies operation
  • NSF and cULus certified for safety
  • High-capacity 40 gallons for large batches
  • Multi-zone control for precise cooking
  • Versatile temperature range of 80° - 482°F
Weight761 LBS
Height50 (H)
Width60.6 (W)
Depth44.5 (D)
BaseOpen Frame
Temperature Range80° - 482°F
TiltManual
ManufacturerVulcan
Amps95
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Weight761 LBS
Height50 (H)
Width60.6 (W)
Depth44.5 (D)
BaseOpen Frame
Temperature Range80° - 482°F
TiltManual
ManufacturerVulcan
Amps95
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Steam Cooking Equipment
  • Tilt Skillets / Braising Pan
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Steam Cooking Equipment
  • Tilt Skillets / Braising Pan
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"