Vulcan VPP40E-240 40 Gal. Electric Open Frame Manual Tilt PRECIPAN Tilting Braising Pan - 240 Volts
SKU:
VPP40E-240
MPN:
VPP40E-240
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • USB port for programmed recipes
  • Auto-lift arm for easy basket handling
  • Efficient powered drain without tilting
  • High-capacity 40-gallon cooking unit
  • Multi-zone temperature control for precision
ManufacturerVulcan
Amps75.6
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage240v
ManufacturerVulcan
Amps75.6
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage240v
  • UL EPH Classified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"