Vulcan VPP40E-480 40 Gal. Electric Open Frame Manual Tilt PRECIPAN Tilting Braising Pan - 480 Volts
SKU:
VPP40E-480
MPN:
VPP40E-480
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • USB port for recipe programming
  • Auto-lift arm for easy basket handling
  • Efficient powered drain without tilting
  • High-capacity 40 gallons for large batches
  • Multi-zone control for precise cooking
ManufacturerVulcan
Amps50.3
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage480v
ManufacturerVulcan
Amps50.3
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage480v
  • UL EPH Classified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Steam Cooking Equipment
  • Tilt Skillets / Braising Pan
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Steam Cooking Equipment
  • Tilt Skillets / Braising Pan
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Pro IconFree shipping
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Pro IconFree shipping
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"