Winco AFP-12NS-H 12" Aluminum Majestic Fry Pan
Shop all Winco
SKU:
AFP-12NS-H
MPN:
AFP-12NS-H
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 9 hours for same day shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your cooking with the Winco AFP-12NS-H 12" Aluminum Majestic Fry Pan. Made from durable 3003 aluminum, it has a PTFE non-stick coating and a riveted handle for excellent performance and safety in your kitchen.
  • Lightweight design at 3.41 pounds
  • NSF certified for safety standards
  • Versatile for various cooking methods
  • Durable 12" aluminum construction
  • Riveted handle for secure grip
  • PFOA-free Quantum2® non-stick coating
Weight3.42 LBS
Width12 (W)
CoatingPTFE Non-Stick
HandleRiveted handle
MaterialAluminum
Top Diameter12"
ManufacturerWinco
Filter TypeFry Pans
Item TypeFry Pans
Dimensions22 12.5 2.75
Weight3.42 LBS
Width12 (W)
CoatingPTFE Non-Stick
HandleRiveted handle
MaterialAluminum
Top Diameter12"
ManufacturerWinco
Filter TypeFry Pans
Item TypeFry Pans
Dimensions22 12.5 2.75
Downloads
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"