Winco ASFP-11NS 11" Dia. Round Aluminum Stir Fry Pan
Shop all Winco
SKU:
ASFP-11NS
MPN:
ASFP-11NS
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 8 hours for same day shipping
Commercial design services
Transform your culinary creations with the Winco ASFP-11NS 11" Round Aluminum Stir Fry Pan. Made from durable 3003 aluminum, it features a PFOA-free Quantum2 non-stick coating and a heat-resistant silicone handle for safe cooking.
  • Ideal for high-heat stir frying
  • NSF certified for safety
  • Versatile 11" diameter for dishes
  • Durable 4.0 mm aluminum
  • PFOA-free Quantum2 non-stick
  • Heat-resistant silicone handle to 500F
Weight3.6 LBS
Height3.63 (H)
Width11 (W)
ShapeRound
ManufacturerWinco
MaterialAluminum
Diameter11"
Filter TypeStir Fry Pans
Thickness4.0 mm
Item TypeStir Fry Pans
Top Diameter11"
Dimensions11.38 11.38 3.5
Weight3.6 LBS
Height3.63 (H)
Width11 (W)
ShapeRound
ManufacturerWinco
MaterialAluminum
Diameter11"
Filter TypeStir Fry Pans
Thickness4.0 mm
Item TypeStir Fry Pans
Top Diameter11"
Dimensions11.38 11.38 3.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"