Winholt 300-48D-PU-2LC 2000 Lbs. Steel Frame Single Platform U-Boat Utility Cart
Shop all Winholt Storage / Transport Carts and Dollies
SKU:
300-48D-PU-2LC
MPN:
300-48D-PU-2LC
Commercial design services
Winholt 300-48D-PU-2LC u-boat cart has a 16" x 48" anti-skid steel deck, steel frame, two removable handles, two 8" x 2" center wheels, four 4" end wheels, and two locking casters.
  • Two 8" polyurethane wheels for smooth roll
  • Two removable handles for handling
  • Two locking casters for safety
  • 2000 Lbs. load capacity
  • Anti-skid diamond plate 16" x 48" deck