Winholt 300-48D-PU-AS 2000 Lbs. Diamond Plate Steel Deck Single U-Boat Utility Cart
Shop all Winholt Storage / Transport Carts and Dollies
SKU:
300-48D-PU-AS
MPN:
300-48D-PU-AS
Commercial design services
Built for heavy transport, the Winholt 300-48D-PU-AS steel platform truck has a 16" x 48" diamond plate deck, two removable handles, one adjustable shelf, and polyurethane casters for efficient load movement.
  • Steel frame for durability
  • 8" polyurethane center and 4" end wheels for smooth rolling
  • 2000 Lbs. load capacity for heavy-duty transport
  • Two removable handles for maneuvering
  • Anti-skid diamond plate steel deck for secure loads
Weight95 LBS
Height61 (H)
Width51 (W)
Depth16 (D)
ConstructionSteel
ManufacturerWinholt
Weight95 LBS
Height61 (H)
Width51 (W)
Depth16 (D)
ConstructionSteel
ManufacturerWinholt
Downloads
  • Downloadspecsheet
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Winholt
Winholt AL-L-2 16" D x 25" W x 33" H Rustproof All Welded Aluminum Gusset Legs Four 5" Polyurethane Swivel Stem Casters Mobile Lug Cart
Winholt AL-1820BKD-HD 21" W x 26" D x 69" H End Loading Open Sides All Welded Angle Pan Supports Aluminum Construction Mobile Pan Rack
Winholt AL-1820B 5" Casters Mobile Full Height Open Sides Welded Angle-Type Aluminum Frame End Loading Pan Rack
Winholt PLSQ-4-1222-GY 2200 Lbs. 22" Wide 48" Long 12" High Gray 1-Tier Solid One Piece Plastic Construction Perforated Dunnage Rack
Winholt WHPL-8GY 100 Lb. 16" D x 25" W x 8" H Gray Polyethylene Lug
Winholt 300-48D-PU 2000 Lb. 16" x 48" Deck Steel Frame Anti-Skid Diamond Plate Steel Deck Two Removable Handles Single Platform U-Boat Utility Cart
Winholt DPLSQ-4-1222-BK 2200 Lbs. 22" Wide 48" Long 12" High Black 1-Tier Solid One Piece Plastic Construction Perforated Dunnage Rack
Winholt WL-66 12" W x 12" D x 78" H 6-Tier Floor Mounted Beige Finish Fully Assembled Lockers
Winholt NHPL-1836-ECOC 21" W x 30 3/4" D x 66 1/2" H Mobile Full Height Aluminum Construction Forced Air LED Thermometer Display - 120V 1440 Watts
Winholt WL-55 Beige 10" x 12" x 12" Compartment 1 Column 5 Doors Per Column Five Tier Locker
Winholt CR-162M 27 1/2" W x 35" D x 76" H Mobile Design with Casters 1 1/2" Welded Aluminum Tubing Can Storage Rack
Winholt ALUC-2-2036-36H 1200 Lb. 20" x 42" Shelf Size Push Handle All Welded Aluminum Construction 5" Polyurethane Casters 2 Shelves Open Base Stocking Utility Cart
Winholt 148PIB 225 Lbs. 1 White 1 Yellow & 1 Blue Bin 3 Clear Covers Polyethylene Aluminum Frame with Large 5" Casters Triple Assembly Ingredient Bin