Winholt 300-60-SDR 2000 Lbs. Steel Frame Single Platform U-Boat Utility Cart
Shop all Winholt Storage / Transport Carts and Dollies
SKU:
300-60-SDR
MPN:
300-60-SDR
Commercial design services
Built for heavy-duty use, the Winholt 300-60-SDR u-boat cart has a 16" x 60" anti-skid deck, welded shelves with turned-up lips, and a steel frame supporting 2000 pounds.
  • Four 4" end wheels for turns
  • Two 8" polyurethane wheels for stability
  • Made in USA manufacturing and parts support
  • 2000 lbs load capacity for transport
  • 16" x 60" anti-skid deck