Winholt 300-60D-PU 2000 Lb. 16" x 60" Deck Single Platform Steel Frame Anti-Skid Diamond Plate Steel Deck U-Boat Utility Cart
Shop all Winholt Storage / Transport Carts and Dollies
SKU:
300-60D-PU
MPN:
300-60D-PU
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for heavy-duty use, the Winholt 300-60D-PU u-boat cart has a 16" x 60" anti-skid steel deck and a welded frame supporting 2000 pounds.
  • 8" polyurethane center and 4" end wheels
  • Two removable handles for maneuvering
  • 95 pounds unit weight for stable handling
  • 2000 Lb. load capacity for heavy payloads
  • Steel frame construction for durability
  • 16" x 60" anti-skid diamond plate deck
Weight95 LBS
Height61 (H)
Width63 (W)
Depth16 (D)
Width (long side)60" Wide
ManufacturerWinholt
Weight95 LBS
Height61 (H)
Width63 (W)
Depth16 (D)
Width (long side)60" Wide
ManufacturerWinholt
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Storage and Transport
  • Trucks and Dollies
  • Platform Trucks
  • Storage and Transport
  • Trucks and Dollies
  • Platform Trucks
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Winholt
Winholt AL-L-2 16" D x 25" W x 33" H Rustproof All Welded Aluminum Gusset Legs Four 5" Polyurethane Swivel Stem Casters Mobile Lug Cart