Winholt 300-60D-PU-2AS 2000 Lbs. Steel Frame Single Platform U-Boat Utility Cart
Shop all Winholt Storage / Transport Carts and Dollies
SKU:
300-60D-PU-2AS
MPN:
300-60D-PU-2AS
Commercial design services
Winholt 300-60D-PU-2AS u-boat cart has a 16" x 60" anti-skid steel deck, 2000 lbs capacity, two removable handles, two 8" x 2" wheels, and four 4" x 1-1/2" wheels for heavy-duty transport.
  • Dual 8" center and 4" end wheels reduce floor wear
  • Two removable handles for handling
  • Includes two removable shelves for transport
  • 2000 Lbs. load capacity
  • Anti-skid diamond plate for safety
  • Steel frame for durability
Weight126 LBS
Height61 (H)
Width63 (W)
Depth16 (D)
ConstructionSteel
ManufacturerWinholt
Weight126 LBS
Height61 (H)
Width63 (W)
Depth16 (D)
ConstructionSteel
ManufacturerWinholt
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Storage and Transport
  • Trucks and Dollies
  • Platform Trucks
  • Storage and Transport
  • Trucks and Dollies
  • Platform Trucks
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Winholt
Winholt AL-L-2 16" D x 25" W x 33" H Rustproof All Welded Aluminum Gusset Legs Four 5" Polyurethane Swivel Stem Casters Mobile Lug Cart