Winholt ALMCS-60-224 60" W x 60" H x 24" D Aluminum Tubular Mobile Cooler Shelving
Shop all Winholt Mobile Cooler Shelving Kit
SKU:
ALMCS-60-224
MPN:
ALMCS-60-224
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize workflows with the Winholt ALMCS-60-224 mobile shelving for cold storage. It features three welded aluminum shelves on a 60" wide by 24" deep frame, moves on four 6" casters, and meets NSF and CSA standards.
  • NSF certified for foodservice
  • Includes (4) 6" casters for easy mobility
  • Made in USA support
  • 60" W x 60" H x 24" D aluminum construction enhances durability
  • 22-1/2" clearance fits bulk pans and boxes
  • Three adjustable shelves optimize storage
Weight75 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
ConstructionAluminum
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
Length60"
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerWinholt
CastersWith Casters
FinishAluminum
Number of Shelves3 Shelves
StyleMobile
Weight75 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
ConstructionAluminum
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeShelving Units
Length60"
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerWinholt
CastersWith Casters
FinishAluminum
Number of Shelves3 Shelves
StyleMobile
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit