Winholt CDT-14-S-48L 48" W x 30" D x 37" H Stainless Steel 14 Gauge Clean Dishtable
Shop all Winholt Commercial Work Tables & Dishtables
SKU:
CDT-14-S-48L
MPN:
CDT-14-S-48L
zoom
Commercial design services
Winholt cdt-14-s-48l clean dishtable measures 48" W x 30" D x 37" H and is made of 14 gauge Type 304 stainless steel. NSF-certified design features a 9" H backsplash, 1" up-turn, and supports left-to-right dishwashing workflows.
  • Type 304 stainless for corrosion resistance
  • Stainless steel tubular legs with adjustable feet
  • 48" W x 30" D x 37" H heavy-duty 14 gauge stainless steel top
  • Left-to-right clean dishtable workflow
  • 9" H backsplash with 2" x 45° wall return
Weight55 LBS
Height37 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
DirectionLeft To Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height5" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerWinholt
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
StyleStraight
Weight55 LBS
Height37 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
DirectionLeft To Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height5" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series300 Series
ManufacturerWinholt
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
StyleStraight
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable