Advance Tabco 19-18-40-ADA 40" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-18-40-ADA
MPN:
19-18-40-ADA
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • 5" deep bowl with rear basket drain
  • Two 8" OC faucet holes, faucet not included
  • Wall-mounted 40" W x 19.5" D stainless sink
  • ADA compliant with tubular wall supports
  • 16 gauge Type 304 stainless resists corrosion
Weight60 LBS
Height25.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Weight60 LBS
Height25.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink