Advance Tabco 9-42-48-36RL 42" H x 125" W x 32" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-42-48-36RL
MPN:
9-42-48-36RL
Commercial design services
Built for continuous service, the Advance Tabco 9-42-48-36RL regaline sink features two 24" x 24" compartments and left/right drainboards in 18 gauge Type 304 stainless steel for high-volume washing.
  • Open frame base with side crossrails
  • 8" backsplash reduces splash and maintains hygiene
  • Adjustable 1" feet for leveling
  • NSF-certified 2-compartment stainless sink
  • Left and right drainboards for efficiency
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel
Weight314 LBS
Height42 (H)
Width125 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length125"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)24"
Style2 Drainboards
Weight314 LBS
Height42 (H)
Width125 (W)
Depth32 (D)
Overall Length125"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Bissell BG1000 15" Cleaning Path Heavy Duty Commercial Vacuum - 120 Volts 1-Phase