Advance Tabco 19-FM-60-ADA-F 60" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-60-ADA-F
MPN:
19-FM-60-ADA-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • ADA compliant with 8½" backsplash
  • 5" deep bowls with 16" wash area
  • NSF and cULus certified for commercial use
  • 60" W x 19.5" D for compact kitchens
  • Three-station design with wrist-blade faucets
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight96 LBS
Height42.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight96 LBS
Height42.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink