Quantum WR74-1872SG 74" W x 18" D Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-1872SG
MPN:
WR74-1872SG
Commercial design services
  • Stationary design ensures stability
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Robust galvanized steel construction
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Four solid shelves for ample storage
Weight124 LBS
Height74 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelving Units
MaterialGalvanized Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)74"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight124 LBS
Height74 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelving Units
MaterialGalvanized Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)74"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Vollrath 265002 Phosphate-Free ProNatural Brands Cleaning Wipes
Pro IconFree shipping
Anchor 14165 13.5 Oz. Clear Sondria Water Goblet Glass
Sapphire Manufacturing SMTO-1824G 24" W x 18" D 18 Gauge Galvanized Base Work Table
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf