Advance Tabco 9-24-80-18RL 126" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 18 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
9-24-80-18RL
MPN:
9-24-80-18RL
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Advance Tabco 9-24-80-18RL sink offers four 20" x 20" compartments and 12" deep bowls for prep, wash, rinse, and sanitize. Its 18 gauge type 304 construction and NSF-certified design ensure durability.
  • 8" backsplash protects walls
  • Left and right 18" drainboards
  • NSF certified; requires two faucets
  • 126" overall length for large prep stations
  • Four 20" x 20" compartments, 12" deep
  • Type 304, 18 gauge stainless steel
Weight259 LBS
Height42 (H)
Width126 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length126"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge126 28 x 42
Style2 Drainboards
Weight259 LBS
Height42 (H)
Width126 (W)
Depth28 (D)
Overall Length126"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge126 28 x 42
Style2 Drainboards
  • 4 Compartment Sink