Advance Tabco DSG-15G-108 108" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-15G-108
MPN:
DSG-15G-108
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DSG-15G-108 108" W tempered glass food shield offers a durable sneeze guard with 3/8" tempered front and top glass, plus 1/4" side panels to meet NSF standards.
  • Stainless steel frame for durability
  • 3/8" top glass supports 100 lbs evenly
  • 108" W tempered glass front for visibility
  • Chamber Lock™ rotates in 15° for access
  • 1/4" side panels 18" deep for NSF compliance
Weight383 LBS
Height18 (H)
Width108 (W)
Depth15 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerAdvance Tabco
Length108"
StyleSingle Face
Service TypeFull / Self Service
Weight383 LBS
Height18 (H)
Width108 (W)
Depth15 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerAdvance Tabco
Length108"
StyleSingle Face
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards