Advance Tabco DSG-18S-108 108" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-18S-108
MPN:
DSG-18S-108
Commercial design services
Engineered for busy foodservice lines, the Advance Tabco DSG-18S-108 shield offers a 108" wide, single-sided tempered glass barrier with a stainless steel top shelf and 18" depth for NSF compliance.
  • 18" deep side panels meet NSF compliance
  • 108" W tempered glass front enhances visibility and safety
  • Chamber Lock™ rotation in 15° intervals enables precise positioning
  • Stainless steel top shelf resists corrosion
Weight359 LBS
Height18 (H)
Width108 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerAdvance Tabco
Length108"
StyleSingle Face
Service TypeFull / Self Service
Weight359 LBS
Height18 (H)
Width108 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerAdvance Tabco
Length108"
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cCSAus Certified certification
  • Sneeze Guards