Quantum WR86-2472GY 72" W x 24" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2472GY
MPN:
WR86-2472GY
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR86-2472GY wire shelving starter kit. Measuring 72" W x 24" D x 86" H, this unit supports a capacity of 700 pounds and features four durable wire shelves with a gray epoxy finish.
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes four sturdy wire shelves
  • Ideal for commercial kitchen organization
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal air circulation
Weight124 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight124 LBS
Height86 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum 2424C 24" W x 24" D Chrome Plated Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Carter-Hoffmann O8631V 24.13" W Aluminum Adjustable Pan Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco GLG-368 96" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco VSS-2412 144" W x 24" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Hatco HCSSBFR-36-S Stone Bottom Mounted Simulated Stone Hot or Cold Shelf - 120 Volts
Yanco NS-315Y 5.25" Dia. Yellow Melamine Round Nessico Nappie
John Boos ALMBR-5W-X 60" W x 20" D Aluminum Wall Mount Meat Boat Rack
Univex 1030102 Four Wing Beater For 20 Qt. Bowl
Royal Range RSB-36 36" W Stainless Steel 2 Adjustable Infrared Type Burners Countertop Liquid Propane Salamander Broiler - 35,000 BTU
Sammic 5140108 6.38 Qt. Stainless Steel Vac-Norm Container
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf