Advance Tabco FC-FM-40-ADA 40" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-40-ADA
MPN:
FC-FM-40-ADA
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for high-traffic kitchens, the Advance Tabco FC-FM-40-ADA multiwash hand sink features 16 gauge Type 304 stainless steel, a 15" x 5" bowl, and an 8-1/2" backsplash with two sets of 8" OC faucet holes.
  • 8-1/2" H backsplash with 2 faucet hole sets
  • Multi-station sink with 5" deep bowl
  • NSF and cULus certified sanitation
  • 16 gauge Type 304 stainless steel construction
  • 40" W x 19.5" D freestanding footprint
  • ADA compliant design for accessibility
Weight72 LBS
Height42.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight72 LBS
Height42.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink