Advance Tabco OTS-12-48R 48" W x 12" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
OTS-12-48R
MPN:
OTS-12-48R
Commercial design services
Advance Tabco OTS-12-48R single overshelf measures 48" W x 12" D and mounts to tables to expand prep space with 18 gauge 430 stainless steel. It's NSF-certified for durable service, organized storage, and easy cleaning.
  • 1" rear up-turn prevents items falling
  • 12" depth optimizes prep area
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Durable 18 Gauge 430 stainless steel
  • 48" width fits standard worktables
  • Mounts to table for workspace and storage
Weight25 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)37" - 48"
StyleSingle
Weight25 LBS
Height14 (H)
Width48 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)37" - 48"
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Quantum WC14-CB1242GY 42" W x 12" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco K-454 Side Splash for NSF Sinks & Dish Tables
Pro IconFree shipping
Advance Tabco VLG-302 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table