Advance Tabco PRHSC-19-12 12" W x 20" D Stainless Steel 1 Bowl Prestige Hand Sink
Shop all Advance Tabco Underbar Sink
SKU:
PRHSC-19-12
MPN:
PRHSC-19-12
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's PRHSC-19-12 stainless steel hand sink fits tight spaces with a 12" W x 20" D footprint and a 10" x 14" bowl that is 7" deep.
  • Splash mount faucet with 6" spout
  • Includes 7" backsplash for protection
  • NSF certified for foodservice
  • 12" W x 20" D stainless steel
  • 7" deep bowl to contain splashes
  • 10" x 14" bowl for handwashing
Weight78 LBS
Height36 (H)
Width12 (W)
Depth20 (D)
Item TypeFree Standing
Bowl Height7" Deep
Bowl Size10" x 14" Front-to-Back
ConstructionStainless Steel
Filter TypeHand Sinks
Overall Depth (front - back)20" - 23"
ManufacturerAdvance Tabco
Overall Width (side - side)12" - 14"
Weight78 LBS
Height36 (H)
Width12 (W)
Depth20 (D)
Item TypeFree Standing
Bowl Height7" Deep
ConstructionStainless Steel
Filter TypeHand Sinks
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink
  • Commercial Sink
  • Underbar Sink