Quantum WR86-3660GY-5 60" W x 36" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3660GY-5
MPN:
WR86-3660GY-5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight165 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight165 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)36" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR86-1872S-5 72" W x 86" H x 18" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TMS-306 72" W x 30" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CB-SS-364 42" W x 35.5" D 14 Gauge 300 Stainless Steel Sliding Door Work Table
Advance Tabco SU-P-343 47.13" W x 8" D White Thermoplastic Replacement Cutting Board
Advance Tabco 7-PS-88 12" W x 16" D Wall Mounted Hand Sink
Advance Tabco PT-18R-120 120" W x 18" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Advance Tabco PT-12S-96 96" W x 12" D Stainless Steel Splash Mounted Single Overshelf
Advance Tabco EGPC-34 34" H Green Epoxy Coated Mobile Special Value Wire Shelving Post
SABA MG-48T 48" W x 25" D Stainless Steel Gas Thermostatic Countertop Griddle - 120,000 BTU
Duke 316-3660 60" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf