Advance Tabco PRI-19-30-10-XD 30" W x 20" D x 36" H Stainless Steel 15" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRI-19-30-10-XD
MPN:
PRI-19-30-10-XD
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's PRI-19-30-10-XD stainless steel ice chest measures 30" W x 20" D x 36" H.
  • 1/2" drain for fast water removal
  • Foam insulation with 7" backsplash reduces melt
  • NSF certified for commercial use
  • 30" W x 20" D x 36" H stainless steel frame
  • 10-circuit cold plate for rapid chilling
  • 15" deep bin holds 121 pounds of ice
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width30 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth15" Deep
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity121 Lbs.
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight165 LBS
Height36 (H)
Width30 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth15" Deep
Ice Capacity121 Lbs.
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Advance Tabco FS-2-1824-24L 62.5" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco PT-15R-132 132" W x 15" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Pro IconFree shipping
Belshaw CP-2 1 Section Stainless Steel Insulated Cabinet Proofer with 1 Compartment - 208-240 Volts
Pro-Cut KDS-10 16" H Anodized Aluminum Manual Meat Slicer - 127 Volts