American Metalcraft HC90091.5 9" W x 1 0.5" H Hard Coat Aluminum Tapered and Nesting Pizza Pan
Shop all American Metalcraft Pizza Pans
SKU:
HC90091.5
MPN:
HC90091.5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your pizza service with the American Metalcraft HC90091.5, a 9" W x 1.5" H hard coat aluminum tapered pizza pan. It ensures even cooking and easy stacking for efficient storage.
  • Made in the USA for quality assurance
  • Ideal for consistent pizza baking results
  • Compatible with various oven types
  • Durable hard coat aluminum construction
  • Lightweight at just 0.83 pounds
  • Tapered design for easy nesting and storage
Weight0.83 LBS
Height1.5 (H)
Width9 (W)
ConstructionAluminum, 14 Gauge
DesignSolid
MaterialAluminum
ManufacturerAmerican Metalcraft
Weight0.83 LBS
Height1.5 (H)
Width9 (W)
ConstructionAluminum, 14 Gauge
DesignSolid
MaterialAluminum
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
  • American Metalcraft
  • American Metalcraft Pizza Pans
  • American Metalcraft
Related products
picture
Quantum WR74-1248P 48" W x 12" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EC-1836 36" W x 18" D Chrome Plated Special Value Wire Shelving