American Range ARTG-48-NG 48" W Stainless Steel Countertop Natural Gas 4 Burners Griddle - 120,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARTG-48-NG
MPN:
ARTG-48
Commercial design services
  • Powered by Natural Gas
  • Four U-shaped burners
  • Stainless steel construction
  • Countertop design
  • Four-inch legs
  • 48-inch cooking surface
Weight365 LBS
Height10.5 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)43" - 48"
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners4
Weight365 LBS
Height10.5 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners4
Certifications
  • ETL Certified certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • LIquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum WR74-1248P 48" W x 12" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EC-1836 36" W x 18" D Chrome Plated Special Value Wire Shelving