American Metalcraft HC90151.5 15" x 1.5" With Hard Coat Aluminum Pizza Pan and Nesting
Shop all American Metalcraft Pizza Pans
SKU:
HC90151.5
MPN:
HC90151.5
Commercial design services
Transform your pizza service with the American Metalcraft HC90151.5 pizza pan. This 15" x 1.5" hard coat aluminum pan has tapered sides for easy nesting, ideal for high-volume foodservice operations.
  • Lightweight at 1.83 pounds for portability
  • Ideal for baking pizzas up to 17 inches
  • Made in the USA for quality assurance
  • Durable hard coat aluminum construction
  • Tapered sides for easy handling
  • Nesting design for efficient storage
Weight1.83 LBS
Width15 (W)
Depth1.5 (D)
ManufacturerAmerican Metalcraft
Dimensions15.45 15.4 1.5
Weight1.83 LBS
Width15 (W)
Depth1.5 (D)
Dimensions15.45 15.4 1.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
Related products
picture
Quantum UH24S 24" W x 32" H Stainless Steel U-Handle