John Boos ST6R1.5-24108SBK-X 108" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-24108SBK-X
MPN:
ST6R1.5-24108SBK-X
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-24108SBK-X stainless steel table, 108" x 24", 1.5" backsplash, Type 304 top, corrosion-resistant. Open base, crossrails, bullet feet, NSF & CSA certified.
  • Adjustable braces/bullet feet for leveling
  • Open base with crossrails for stability
  • 108" x 24" Type 304 stainless top for durability
  • Safety Edge/beveled bottom reduce injury risk
  • 1.5" backsplash protects walls/work surfaces
Weight106 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight106 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Quantum UH24S 24" W x 32" H Stainless Steel U-Handle