ATMG-36-NG
MPN:
ATMG-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Durable construction
  • Adjustable legs
  • Natural gas configurated
  • Elegantly design
  • Independent manual controls
  • 3/4-Inch-thick griddle plate
Weight280.9 LBS
Height15.2 (H)
Width36 (W)
Depth28.6 (D)
Plate Thickness0.75"
ManufacturerAtosa USA, Inc.
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)31" - 36"
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU90,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners3
Weight280.9 LBS
Height15.2 (H)
Width36 (W)
Depth28.6 (D)
Plate Thickness0.75"
ManufacturerAtosa USA, Inc.
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU90,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners3
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Atosa ATMG-36 36" W Stainless Steel Natural Gas Countertop CookRite Heavy Duty Griddle - 90,000 BTU
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"