Bakers Pride C-48RS-C-LP 48" W Liquid Propane Countertop Lava Rock or Radiant Charbroiler - 150,000 BTU
Shop all Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
SKU:
C-48RS-C-LP
MPN:
C-48RS-C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for high-volume charbroil service, this Bakers Pride 48" liquid propane charbroiler delivers 150,000 BTU. It features stainless steel, round rod grates, and Glo-Stones for consistent searing.
  • Includes 6" service shelf with utility bar
  • EZ tilt grease trough for cleanup
  • CSA and NSF certified for kitchens
  • 48" countertop charbroiler, 150,000 BTU
  • Lava rock radiants with Glo-Stones for searing
  • Stainless steel for commercial use
Weight440 LBS
Height17.5 (H)
Width48 (W)
Depth37.5 (D)
ConstructionStainless Steel
Control TypeManual
Heating SourceRadiant/Lava Rock
Mounting TypeCountertop
Total BTU150,000 BTU
ManufacturerBakers Pride
Width (side-side) OA43" - 48"
Power TypeLiquid Propane
Weight440 LBS
Height17.5 (H)
Width48 (W)
Depth37.5 (D)
ConstructionStainless Steel
Control TypeManual
Mounting TypeCountertop
Total BTU150,000 BTU
ManufacturerBakers Pride
Width (side-side) OA43" - 48"
Power TypeLiquid Propane
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Quantum 2460SM 60" W x 24" D White Polyethylene Shelf Inlay Mat