Shop all Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
SKU:
F-24RS-C-LP
MPN:
F-24RS-C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Select Burner Options
None
Select Grid Options
None
Warranty
Commercial design services
Bakers Pride F-24RS-C-LP charbroiler has stainless steel construction, an open cabinet base, 6" adjustable legs, and a round rod grate with lava rock radiants for 60,000 BTU heat.
  • 6" adjustable legs and service shelf for setup
  • EZ tilt grease trough for cleaning
  • Includes Glo-Stones for consistent heat
  • 60,000 BTU liquid propane output
  • Free-floating round rod top grate for searing
  • Stainless steel for durability
Weight320 LBS
Height39.5 (H)
Width24 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet Base
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatLava Rock
Total BTU60,000 BTU
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA11" - 24"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Weight320 LBS
Height39.5 (H)
Width24 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet Base
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatLava Rock
Total BTU60,000 BTU
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA11" - 24"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"