CAC China L-14NR-LBU Light Blue Ceramic Oval Las Vegas Platter (1 Dozen)
Shop all CACChina Bone China Platters and Trays
SKU:
L-14NR-LBU
MPN:
L-14NR-LBU
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Narrow rim optimizes serving area
  • Microwavable for quick reheating
  • Sold per dozen for inventory control
  • Light blue ceramic finish for coordinated plating
  • Oven-safe ceramic for hot holding
  • Oval 13" long by 10" short for large servings
Weight42 LBS
Height1.25 (H)
Width13.25 (W)
Depth10.13 (D)
ConstructionCeramic
Long Side / Diameter13"
Short Side10"
ManufacturerCAC China
ShapeOval / Oblong
MaterialCeramic
Weight42 LBS
Height1.25 (H)
Width13.25 (W)
Depth10.13 (D)
ConstructionCeramic
Long Side / Diameter13"
Short Side10"
ManufacturerCAC China
ShapeOval / Oblong
MaterialCeramic
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from CAC China
CAC China CAS-15 15 Oz. Bone White Ceramic Oval Casserole (2 Dozen Per Case)
CAC China TST-10 8 Oz. Super White Porcelain Round Transitions Tulip Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China TST-16 10.5" Dia. Super White Porcelain Round Transitions Plate (1 Dozen)
CAC China GW-120 12" Dia. 26 Oz. Bone White Porcelain Round Great Wall Pasta Bowl (1 Dozen)
CAC China WB-8 12 Oz. Bone White Porcelain Round Fashionware Bowl (2 Dozen Per Case)
CAC China GS-10 13 Oz. American White Ceramic Round Greenbrier Grapefruit Bowl (3 Dozen Per Case)
CAC China WH-2 5.5" L Bone White Porcelain Square White Pearl Saucer (3 Dozen Per Case)
CAC China PS-20 11" Dia. Bone White Porcelain Round Paris-French Champagne Plate (1 Dozen)