Caddy Corporation T-54540.75" W x 20" D x 73.75" H 5 Shelves Mega-Temp or Therma-Lock Rack Caddy for Plastic Dome Covers
Shop all Caddy Corporation Carts
SKU:
T-545
MPN:
T-545
zoom
Warranty
Commercial design services
Caddy Corporation T-545 stainless steel rack holds five shelves and secures dome covers with two removable cradles per shelf. It rolls on 4" swivel casters, two with brakes, and meets NSF standards.
  • NSF certified for foodservice
  • 4" swivel casters, two with brakes
  • Compact 40.75" W x 20" D x 73.75" H
  • Stainless steel 16-gauge construction
  • Five shelves with two removable cradles
  • Holds 100 dome covers or 300 underplates
Weight101 LBS
Height73.75 (H)
Width40.75 (W)
Depth20 (D)
Cart ConstructionStainless Steel
Number of Shelves5
ManufacturerCaddy Corporation
Weight101 LBS
Height73.75 (H)
Width40.75 (W)
Depth20 (D)
Number of Shelves5
ManufacturerCaddy Corporation
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Storage and Transport
  • Carts
  • Metal Utility and Bus Carts
  • Storage and Transport
  • Carts
  • Metal Utility and Bus Carts
Related products
picture
Quantum DDS-24 Chrome Plated Double Bin Drawer Slide
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 4-2-48 48" W 16 Gauge Galvanized Square Corner Scullery Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 2020A-14A 14" H x 22.5" W x 22.5" D 1 Compartment 304 Stainless Steel 14 Gauge Sink