Chicago Faucets W8D-GN1AE35-369AB Deck-Mounted Manual Faucet with 8" Centers
Shop all Chicago Faucet Deck-Mount Faucets
SKU:
W8D-GN1AE35-369AB
MPN:
W8D-GN1AE35-369AB
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 6 hours for same day shipping
Commercial design services
Chicago Faucets W8D-GN1AE35-369AB deck-mounted manual faucet features an 8" center, polished chrome gooseneck spout, and lever handle for commercial kitchens.
  • Fits 8" centers, deck-mounted
  • Lever handle for precise control
  • NSF certified for sanitation
  • Polished Chrome finish for easy cleaning
  • 1.5 gpm flow rate for conservation
  • Gooseneck spout with 3.5" reach for access
Weight3.55 LBS
Height3.25 (H)
Width9.25 (W)
FinishPolished Chrome
GPM1.5
HandleLever
Length11.25
Spout / Nozzle TypeGooseneck
Spout length3.5"
ManufacturerChicago Faucets
Weight3.55 LBS
Height3.25 (H)
Width9.25 (W)
FinishPolished Chrome
GPM1.5
HandleLever
Length11.25
Spout / Nozzle TypeGooseneck
Spout length3.5"
ManufacturerChicago Faucets
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Deck-Mount Faucet
  • Deck-Mount Faucet
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Chicago Faucets
Chicago Faucets 200-AE35-317ABCP 10" W Polished Chrome Swing Deck Mounted Manual Faucet with 8" Centers
Chicago Faucets 521-ABCP 6" W Polished Chrome Swing Wall Mounted Manual Faucet with 4" Centers
Chicago Faucets 897-CCP Wall-Mounted Manual Faucet with 8" Centers