Cleveland 24CGA10-NG SteamCraft Ultra Natural Gas 10 Pan Floor Steamer - 125,000 BTU
Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
24CGA10-NG
MPN:
24CGA10
Commercial design services
  • 90-minute timer with LED display
  • High-powered 125,000 BTU output
  • Dual compartments with manual controls
  • Holds ten 12" x 20" pans total
  • SureCook tech ensures even steaming
  • Durable stainless steel construction
Weight565 LBS
Height65.5 (H)
Width24 (W)
Depth33 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Interior FinishStainless Steel
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU125,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity10 Pans
Voltage120v
OperationSteam Generator
Dimensions49 41 78
Weight565 LBS
Height65.5 (H)
Width24 (W)
Depth33 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Interior FinishStainless Steel
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU125,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity10 Pans
Voltage120v
OperationSteam Generator
Dimensions49 41 78
  • NSF Certified certification
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"