Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
24CGA6.2S-NG
MPN:
24CGA6.2S
Commercial design services
  • Stainless steel construction
  • Manual timer controls
  • 100,000 BTU gas power
  • Compact short series design
  • Dual 3-pan compartments
  • Fast steam recovery
Weight553 LBS
Height69.21 (H)
Width24 (W)
Depth33.13 (D)
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity6 Pans
Voltage120v
OperationSteam Generator
Weight553 LBS
Height69.21 (H)
Width24 (W)
Depth33.13 (D)
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity6 Pans
Voltage120v
  • NSF Certified certification
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"