Cleveland 24CGP10-LP 5 Pan Liquid Propane Pressureless Steamer Gas - 240,000 BTU
Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
24CGP10-LP
MPN:
24CGP10
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel with 6" legs
  • Liquid Propane operation
  • 60-minute timer, manual controls
  • 240,000 BTU steam generator
  • Holds ten 12 x 20 x 2.5 pans
  • Pressureless dual-compartment design
Weight852 LBS
Height66.25 (H)
Width24 (W)
Depth34.94 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Interior FinishStaineless Steel
Oven TypeMulti Contact Grill
Total BTU240,000 BTU
Width (side - side)24"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
Days to Return85
ManufacturerCleveland
Voltage240v
Power TypeLiquid Propane
Pan Capacity10 Pans
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions49 41 78
Weight852 LBS
Height66.25 (H)
Width24 (W)
Depth34.94 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Oven TypeMulti Contact Grill
Total BTU240,000 BTU
Width (side - side)24"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
Days to Return85
ManufacturerCleveland
Voltage240v
Power TypeLiquid Propane
Pan Capacity10 Pans
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions49 41 78
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"