Cleveland 36CDM16-NG 8 Pan 2 Compartments Natural Gas Steamer
Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
36CDM16-NG
MPN:
36CDM16
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel for sanitation
  • Solid-state controls with timer
  • Natural gas for lower costs
  • 36" cabinet with two compartments
  • Holds 16 pans for efficiency
  • Direct-steam for uniform cooking
Weight1000 LBS
Height68.92 (H)
Width36 (W)
Depth35.43 (D)
Width (side - side)36"
ManufacturerCleveland
Oven TypeKettle, Direct Steam
Filter TypeConvection Steamers
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity16 Pans
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationDirect Steam
Weight1000 LBS
Height68.92 (H)
Width36 (W)
Depth35.43 (D)
Width (side - side)36"
ManufacturerCleveland
Oven TypeKettle, Direct Steam
Filter TypeConvection Steamers
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity16 Pans
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationDirect Steam
Downloads
  • Downloadwarranty
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"