Cleveland 36CGM16300-LP 8 Pan Liquid Propane Steamer - 300,000 BTU
Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
36CGM16300-LP
MPN:
36CGM16300
Commercial design services
  • Stainless steel exterior for easy sanitation
  • Solid state controls with 60-minute timer
  • 115v electric steam control integration
  • 300,000 BTU steam generator capacity
  • Dual compartments with 16 pan capacity
  • Liquid Propane operation for consistent heat
Weight1100 LBS
Height68.92 (H)
Width35.43 (W)
Depth37 (D)
Oven TypeKettle/Mixer
Total BTU300,000 BTU
Width (side - side)36"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
ManufacturerCleveland
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeConvection Steamers
Pan Capacity16 Pans
Voltage115v
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Weight1100 LBS
Height68.92 (H)
Width35.43 (W)
Depth37 (D)
Oven TypeKettle/Mixer
Total BTU300,000 BTU
Width (side - side)36"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
ManufacturerCleveland
Power TypeLiquid Propane
Filter TypeConvection Steamers
Pan Capacity16 Pans
Voltage115v
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"