Cleveland 36CGM300-LP 3 Pan Liquid Propane Convection Steamer - 300,000 BTU
Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
36CGM300-LP
MPN:
36CGM300
Commercial design services
  • Instant steam standby and auto drain
  • Stainless steel construction for durability
  • 300,000 BTU output for rapid steam
  • Holds six 12x20x2-1/2 pans per cycle
  • Pressureless convection design for even cooking
Weight744 LBS
Height62 (H)
Width35.43 (W)
Depth37 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Interior FinishStainless Steel
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU300,000 BTU
Width (side - side)36"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
Days to Return85
ManufacturerCleveland
Power TypeLiquid Propane
Pan Capacity6 Pans
Voltage115v
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions44 42 80
Weight744 LBS
Height62 (H)
Width35.43 (W)
Depth37 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Interior FinishStainless Steel
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU300,000 BTU
Width (side - side)36"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
Days to Return85
ManufacturerCleveland
Power TypeLiquid Propane
Pan Capacity6 Pans
Voltage115v
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Dimensions44 42 80
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"