Component Hardware GHM-034H36 36" L Stainless Steel Braided PVC Coated 0.75" Connection Encore Moveable Gas Hose
Shop all Component Hardware Gas Valves & Components
SKU:
GHM-034H36
MPN:
GHM-034H36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Component Hardware ghm-034h36 stainless steel braided PVC-coated gas hose measures 36" with a 0.5" connection for commercial gas fittings.
  • NSF certified for safety compliance
  • 0.75" connection for secure gas supply
  • Flexible braid reduces stress on fittings
  • CSA certified for commercial installations
  • PVC coated stainless steel construction
  • 36" length fits standard equipment layouts
Width36 (W)
Connection Size0.5"
Filter TypeGas Connector Hoses
Length36"
MaterialPVC Coated Stainless Steel
ManufacturerComponent Hardware
Width36 (W)
Connection Size0.5"
Filter TypeGas Connector Hoses
Length36"
ManufacturerComponent Hardware
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Component Hardware
  • Component Hardware Gas Valves & Components
  • Component Hardware