Component Hardware TLL15-4116-SE1Z 4" Centers Stainless Steel Ceramic Wall Mount Top-Line Faucet
Shop all Component Hardware Wall Mount Faucets
SKU:
TLL15-4116-SE1Z
MPN:
TLL15-4116-SE1Z
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Low lead compliance for safety
  • Wall-mounted for space efficiency
  • NSF certified for quality assurance
  • Durable stainless steel construction
  • Swing spout design for easy access
  • Ceramic valve for reliable performance
Weight5 LBS
Faucet Centers4"
Lead ComplianceLow
Spout / Nozzle TypeSwing
Spout Length (overall)15" - 16"
Valve TypeCeramic
ManufacturerComponent Hardware
FinishChrome
Spout MountWall Mounted
Weight5 LBS
Faucet Centers4"
Lead ComplianceLow
Spout / Nozzle TypeSwing
Valve TypeCeramic
ManufacturerComponent Hardware
FinishChrome
Spout MountWall Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Wall Mount Faucet
  • Wall Mount Faucet