Quantum WR86-3648GY-5 48" W x 36" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3648GY-5
MPN:
WR86-3648GY-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Designed for easy assembly and setup
  • Ideal for kitchens, restaurants, and storage
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes five vented wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight135 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight135 LBS
Height86 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum 3042GY 42" W x 30" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf