Continental Refrigerator FA43SN-U-D 43" W Undercounter Freezer Shallow Depth Base - 115 Volts
Shop all Continental Undercounter Freezer
SKU:
FA43SN-U-D
MPN:
FA43SN-U-D
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Continental Refrigerator FA43SN-U-D undercounter freezer features a 43" stainless steel front, aluminum interior, and two drawers for 12 x 20 x 6 pans.
  • Electronic control and off-cycle defrost
  • R290 refrigerant with side-mounted compressor
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant
  • 43" wide shallow-depth undercounter design
  • Aluminum interior with drawer layout
  • Stainless steel front, end panels, and top
Weight270 LBS
Height32 (H)
Width43.19 (W)
Depth30.31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor HP1/3 HP
DoorsSolid
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Number of Sections2
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Side Mounted
ManufacturerContinental Refrigerator
Amps6.1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight270 LBS
Height32 (H)
Width43.19 (W)
Depth30.31 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor HP1/3 HP
DoorsSolid
Number of Sections2
Refrigerant TypeR-290
Amps6.1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Continental Refrigerator
  • Continental Undercounter Freezer
  • Continental Refrigerator
Related products
picture
Quantum 2460SM 60" W x 24" D White Polyethylene Shelf Inlay Mat