Asber AEHP-2-12-LP 12" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Hotplate - 60,000 BTU
Shop all Asber Commercial Ranges / Burners / Ovens
SKU:
AEHP-2-12-LP
MPN:
AEHP-2-12
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Manual controls, adjustable feet
  • Removable drip tray for cleaning
  • CSA, ETL, cETLus certified
  • 60,000 BTU output for fast heating
  • Stainless steel front, sides, ledge
  • Two 30,000 BTU cast iron burners
Weight107 LBS
Height12.88 (H)
Width12 (W)
Depth32.25 (D)
Burner Qty2
ControlsManual
ManufacturerAsber
Total BTU60,000 BTU
LegsWith Legs
Width (side - side)12" - 23"
Top and Front FinishStainless Steel
Power TypeLiquid Propane
StyleStandard
Weight107 LBS
Height12.88 (H)
Width12 (W)
Depth32.25 (D)
Burner Qty2
ControlsManual
ManufacturerAsber
Total BTU60,000 BTU
LegsWith Legs
Width (side - side)12" - 23"
Power TypeLiquid Propane
StyleStandard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"