Crestware CSWOK14F 14" W x 22.5" D x 9" H Carbon Steel Flat Bottom Wok Pan
Shop all Crestware
SKU:
CSWOK14F
MPN:
CSWOK14F
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 6 hours for same day shipping
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Crestware CSWOK14F carbon steel wok offers rapid heat response and consistent searing on a 14" surface.
  • Lightweight 2.92 lbs for agile handling
  • 9" height for high-volume tossing
  • Compatible with commercial ranges, CSA compliant
  • 14" flat bottom for even heat
  • Riveted handle for secure control
  • Carbon steel for rapid responsiveness
Weight2.92 LBS
Height9 (H)
Width14 (W)
Depth22.5 (D)
Filter TypeWoks
HandlesOne Handle
MaterialCarbon Steel
ManufacturerCrestware
Weight2.92 LBS
Height9 (H)
Width14 (W)
Depth22.5 (D)
Filter TypeWoks
HandlesOne Handle
MaterialCarbon Steel
ManufacturerCrestware
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Crestware
Crestware COOLER1 17 Gal. Folding Plastic Middle Lid Garden Cooler
Crestware FRY08SH 8.5" Black Aluminum Riveted Handle Fry Pan
Crestware WT5S 19.5" W x 5" D x 2.75" H Solid Wood Handle Wok Turner
Crestware KWCRGL 7.5" W Large Cut Resistant Glove